top of page
Szukaj
Zdjęcie autora: Andrzej LubawyAndrzej Lubawy
Zanim postaramy się odpowiedzieć na to niełatwe pytanie postaramy się wskazać Wam zalety zarówno kuchni indukcyjnej jak i gazowej. Porozmawiamy również o wadach indukcyjnego i gazowego gotowania.



Kuchnia Indukcyjna (zalety) :

  • bezpieczeństwo korzystania- do działania nie potrzebuje gazu, a włączona nie będzie się nagrzewać, dopóki nie postawimy na niej odpowiedniego garnka. Używając płyty indukcyjnej, niwelujesz ryzyko poparzenia, ponieważ jej powierzchnia nie nagrzewa się w trakcie gotowania.

  • czystość- utrzymanie takiej płyty grzewczej w czystości jest dużo prostsze niż w przypadku tradycyjnych kuchenek.

  • różnorodność pod względem kształtu i koloru.

  • duża ilość popularnych i ułatwiających gotowanie funkcji.

  • gwarantują dużą oszczędność energii w porównaniu z innymi płytami grzewczymi- płyty indukcyjne uznawane są za najbardziej oszczędne, ponieważ po zdjęciu naczynia z płyty grzanie ustaje. Oszczędność z pewnością odczują osoby, które dużo gotują.


Kuchnia indukcyjna (wady) :

  • cena- kupno i zamontowanie płyty to wydatek rzędu nawet 2,5 tysiąca złotych. Wszystko zależy oczywiście od producenta i modelu, na jaki się zdecydujemy.

  • specjalne naczynia- z kuchni indukcyjnych można korzystać wyłącznie przy użyciu specjalnych, często drogich naczyń, choć do przyrządzania potraw mogą się również nadawać emaliowane naczynia stalowe, żelazne patelnie oraz standardowe naczynia ze stali szlachetnej o wielowarstwowym dnie. Nie wszystkie garnki i naczynia dobrze współpracują z kuchniami indukcyjnymi. Co gorsza, nawet te do nich przeznaczone nie zawsze osiągają dostatecznie wysoką temperaturę (miłośnicy chrupiących naleśników mogą być zawiedzeni). A zatem jeśli zdecydujemy się na płytę indukcyjną, najwięcej uwagi powinniśmy poświęcić wyborowi garnków.

  • tryb gotowości- w „trybie gotowości” kuchnie indukcyjne często zużywają więcej prądu niż kuchnie standardowe, ponieważ większość z nich jest obsługiwana dotykowo. To oznacza, że kuchnia indukcyjna cały czas czeka na postawienie na niej naczynia, aby się włączyć.

  • Płyta indukcyjna wytwarza pole elektromagnetyczne- dlatego nie zaleca się jej stosowania przez osoby, które mają rozrusznik serca bądź używają elektronicznych aparatów słuchowych. W pobliżu płyty nie powinniśmy również trzymać kart płatniczych, ponieważ mogą się rozmagnesować.

Płyta indukcyjna nie zagraża w żaden inny sposób ludzkiemu zdrowiu.


W naszej ocenie wybór kuchenki indukcyjnej będzie bardzo dobrym rozwiązaniem dla następujących grup:

  • rodzice małych dzieci (płyty indukcyjne zmniejszają ryzyko poparzenia),

  • osoby mieszkające w nowym budownictwie (bo tam najczęściej brak jest sieci gazowej, a płyty indukcyjne są najbardziej efektywne spośród płyt elektrycznych),

  • miłośnicy nowych technologii.

Osoby ze stymulatorem serca powinny ponadto sprawdzić, czy pole magnetycznie kuchni indukcyjnej może zakłócić jego działanie.





Kuchenka gazowa (zalety) :

  • amatorzy sztuki kulinarnej nie mają wątpliwości, że potrawy gotowane na palnikach gazowych są smaczniejsze od tych, które zostały przygotowane na kuchence elektrycznej.

  • cena gotowania- gotowanie na kuchence gazowej jest najtańsze. Pamiętajmy, że w dalszym ciągu gaz ziemny i gaz płynny jest tańszy niż energia elektryczna,

  • koszt- zakupu kuchenki gazowej nie jest wysoki. Co więcej, eksploatacja sprzętu również nie nadwyręży Twojego domowego budżetu.

  • awaryjność- kuchnie gazowe są mniej awaryjne niż ich elektryczne odpowiedniki.

  • naczynia- wybierając kuchenkę gazową, masz dużą swobodę w wyborze naczyń do gotowania. Inaczej jest w przypadku kuchenek indukcyjnych.

  • niezastąpiona- w gospodarstwach domowych, które nie mają solidnej instalacji elektrycznej, przyłącza trójfazowego i wystarczającego przydziału mocy. Idealna w przypadku częstych przerw w dostawie prądu (na przykład na niektórych terenach wiejskich).


Kuchenka gazowa (wady) :

  • bezpieczeństwo- jeśli instalacja gazowa okaże się nieszczelna, gaz zacznie się powoli ulatniać i może doprowadzić nawet do śmierci domowników. Nieostrożne postępowanie z gazem może też grozić wybuchem – wystarczy jedna butla, aby doszczętnie zniszczyć cały budynek mieszkalny. Ryzyko oparzenia jest o wiele większe niż w przypadku kuchenki elektrycznej. Trudno całkowicie odizolować włączone palniki na czas gotowania. W kuchenkach elektrycznych można stosować specjalne osłonki, które zabezpieczają dzieci przed poparzeniem

  • czystość- kuchenki gazowe są dużo trudniejsze do utrzymania w czystości. Szybciej się brudzą, a ze względu na swoją budowę, też trudniej jest je doczyścić.

  • czas- gotowanie na tym rodzaju kuchni trwa dłużej. Szacuje się, że przygotowanie potraw może zająć nawet 30 minut więcej niż w przypadku kuchni indukcyjnej.


Co jest lepsze kuchenka gazowa czy elektryczna?


Jeśli gotujemy mało kuchnia indukcyjna nie będzie nas kosztować wiele więcej niż gaz. Jeśli jednak spędzamy w kuchni dużo czasu, używamy wielu palników jednocześnie, przyrządzamy potrawy wymagające długotrwałego podgrzewania – gaz zdecydowanie bardziej nam się opłaca. Rodzaj kuchenki jaką wybierzemy zależy przede wszystkim od naszych upodobań oraz technicznych możliwości jej zamontowania. Jeśli warunki umożliwiają montaż dowolnego rodzaju kuchenki warto wybrać ten, który wydaje nam się najbardziej atrakcyjny ponieważ jest to wydatek na lata i zazwyczaj warto zainwestować w bardziej renomowany i sprawdzony produkt, aby cieszyć się bezawaryjną pracą prze wiele lat. Istnieje spora grupa osób przywiązana do najbardziej tradycyjnych kuchenek gazowych, natomiast inni chętniej skorzystają z nowocześniejszych rozwiązań.











29 wyświetleń0 komentarzy
Zdjęcie autora: Andrzej LubawyAndrzej Lubawy


Wielu z Was zadaje sobie to pytanie. Szczególnie osoby, które kupiły swoje pierwsze mieszkanie, lub są w trakcie remontu. W dzisiejszych czasach wymarzona kuchnia powinna charakteryzować się bardzo dobrą funkcjonalnością i dostosowaniem do potrzeb poszczególnych domowników.

Funkcjonalność to ergonomia, swoboda, przestrzeń oraz zbiór podstawowych i dodatkowych urządzeń, które przyjdzie nam używać. W pierwszej kolejności powinniśmy się kierować tymi zasadami. Druga istotna rzecz to wybór odpowiednich materiałów. Szczególnie ich ceny i dostępności. Dla przykładu, jeżeli chcesz wybrać kuchnię niskobudżetową skup się na wyborze najbardziej popularnych materiałów.

Zaprojektować kuchnię samemu, czy zlecić? Żeby odpowiedzieć na to pytanie, trzeba się zastanowić, czy mamy umiejętność widzenia przestrzennego. Drugie pytanie to, czy posiadamy odpowiedni budżet. Zlecając wykonanie projektu kuchni profesjalnemu architektowi musimy liczyć się z kosztem około 100-250 zł/m2 .

Projektując kuchnię we własnym zakresie skup się codziennych czynnościach, nie zapominaj również o uroczystościach rodzinnych, spotkaniach z przyjaciółmi i ze znajomymi. Pamiętaj, że najważniejsza jest ergonomia, czyli łatwość przyrządzania posiłków. Najprościej jest to zrobić określając, jakie czynności wykonujemy najczęściej oraz które z nich wymagają jakiej ilości przestrzeni.

Kuchnie, w których żaden z klasycznych układów kuchennych nie pasuje można uznać za nietypowe. Głównym wyznacznikiem jest tu kształt. Najbardziej ustawne są kuchnie na planie kwadrata lub te z nieco wydłużoną jedną stroną. W przypadku kuchni otwartych korzystne jest również prostokątne pomieszczenie, które łatwiej podzielić na strefy wyznaczone różnego rodzaju przegrodami. Za najmniej pożądane uważa się kuchnie wąskie i długie, które potrzebują zabiegów optycznie poprawiających proporcje wnętrza oraz te o niezdefiniowych pokrojach, czyli głównie wielokąty. W tych przypadkach proponujemy skorzystanie z usług specjalisty.



Coraz częściej kuchnia przyjmuje postać wnętrza bardzo rodzinnego, otwartego i użytkowanego dość często, a nie jak to było jeszcze niedawno tylko na czas posiłków - teraz kuchnia jest centrum życia wszystkich członków rodziny, gdzie musi znaleźć się miejsce dla dzieci i ich akcesoriów oraz zabawek. Dużo wskazówek dotyczących zaprojektowania kuchni można znaleźć korzystając z internetu, grup na portalach społecznościowych oraz wykorzystując zdjęcia za pomocą wyszukiwarki. Zachęcamy również do korzystania z bezpłatnych programów do projektowania np. Autodesk, HomeStyler, Sketchup Make, Sweet Home 3d.

Podajemy również kilka istotnych informacji:

  1. Rekomendowana wysokość blatu kuchennego, to około 90-100 cm.

  2. Aby praca w kuchni była komfortowa, blaty powinny mieć długość max. 200 cm.

  3. Lodówka nie powinna być w bezpośrednim sąsiedztwie z piekarnikiem.

  4. Przy zabudowie dwurzędowej zwróć uwagę na odległość między rzędami. Powinna ona wynosić min. 120 cm.

  5. Optymalna odległość pomiędzy blatem, a szafką wiszącą, to 60-65 cm.

  6. Okap warto umieścić około 75 cm nad płytą grzewczą.

Gorąco zachęcamy Was do kreatywności przy tworzeniu kuchni marzeń i do kierowania się własnym gustem i stylem. Powodzenia.



92 wyświetlenia0 komentarzy
Zdjęcie autora: Andrzej LubawyAndrzej Lubawy

Farba- czy można pomalować farbą ścianę między blatem a szafkami? Jeśli w bliskiej odległości znajduje się zlewozmywak bądź kuchenka to odradzamy ten pomysł. Nawet najlepsze farby w tym zmywalne utracą swoje właściwości i ładny wygląd, jeśli będą miały styczność z wodą i tłuszczem. Jeśli mimo to zdecydujesz wypełnić przestrzeń między szafkami farbą, to narażone miejsca zabezpiecz hartowanym, przezroczystym szkłem.




Płytki ścienne do kuchni- to niemal idealne rozwiązanie. Glazura jest tanim materiałem który jest odporny na wilgoć i wysokie temperatury, oraz prostym w utrzymaniu czystości i pielęgnacji. W tym konkretnym rozwiązaniu z uwagi na gęstość fug i problem z ich ewentualnym czyszczeniem bardziej sprawdzą się płytki wielkoformatowe, które ograniczą liczbę spoin do minimum.


Panele szklane- to również bardzo popularny sposób na wykończenie ściany między blatem a szafkami. Dużą zaletą paneli szklanych jest łatwość w utrzymaniu czystości. Szklana powierzchnia nie absorbuje zabrudzeń. Pamiętaj, że najlepszym rozwiązaniem będzie szkło hartowane, które może być śmiało stosowane w pobliżu kuchenek gazowych.





Cegła- na pewno bardzo zdobi i przyciąga uwagę. Jest to jednak materiał, który absorbuje tłuszcz i zabrudzenia. Trzeba ją odpowiednio zabezpieczyć impregnatem ochronnym a w miejscach szczególnie narażonych można zastosować panele szklane mocowane na odpowiednich śrubach.


Płyta ścienna- doskonale będzie się prezentować w nowoczesnej kuchni. Zaleta to łatwość w utrzymaniu czystości. Odpowiednio zabezpieczona jest również obojętna na wilgoć i działanie wody. Minusem tego rozwiązania jest brak możliwości zastosowania w pobliżu kuchenek gazowych z uwagi na to, że może ulec uszkodzeniu pod wpływem ognia i wysokiej temperatury. Takie miejsca najlepiej zabezpieczyć panelami ze szkła hartowanego.


Kamień- z uwagi na wysoką cenę jest to towar luksusowy, elegancki i prestiżowy. W naszej ocenie doskonale sprawdza się granit, który jest odporny na uszkodzenia mechaniczne, wysokie temperatury i zaplamienia. W tym konkretnym rozwiązaniu trzeba pamiętać o regularnej impregnacji kamienia.


Lastryko (terrazzo)- stanowi połączenie żywic syntetycznych, sztucznych barwników i naturalnego kruszywa. Podobnie jak kamień, jest wytrzymały, odporny na ścieranie i uszkodzenia. Bardzo modny materiał i stosunkowo drogi, jednak duża popularność sprawiła, że cena sztucznego kamienia stała się przystępniejsza dla wielu osób.


Beton- występuje w dwóch rozwiązaniach. Pierwsze to gotowe płyty, które wymagają zaimpregnowania. Druga metoda w naszej ocenie dużo ciekawsza i bardziej praktyczna to zastosowanie gotowej masy dekoracyjnej. Tak wykończona przestrzeń jest odporna na wilgoć, może być myta i przecierana. Wykazuje również odporność na działanie bakterii i grzybów.


Tapeta bądź fototapeta- bardzo duży wybór wzorów, czyni z tej pozycji ciekawą i atrakcyjną alternatywę. Należy pamiętać, że najlepiej sprawdzają się tapety winylowe bądź z włókna szklanego. Miejsca narażone warto zabezpieczyć szkłem hartowanym.


Mata dekoracyjna- może imitować w zasadzie każdy materiał. Jest to rozwiązanie stosunkowo drogie, ale ładne i praktyczne. Zalety to odporność na wilgoć i zabrudzenia. Wadą jest to, że nie może być stosowana w pobliżu kuchenek gazowych.


Blaszane panele- są odporne na wysokie temperatury, uszkodzenia mechaniczne, wodę i wilgoć. Do minusów można zaliczyć łatwe palcowanie przez to wymagają regularnego czyszczenia.







179 wyświetleń0 komentarzy
bottom of page